Haber

Suudi Arabistan Şura Konseyi Başkanı Al-Sheikh Ankara’da

ANKARA (İGFA) –Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, baş başa görüştüğü Suudi Arabistan Konseyi Başkanı Abdullah Bin Muhammed Bin İbrahim El-Şeyh ile bir araya geldi ve ardından Ankara’nın ortasında bir görüşme gerçekleştirdi. heyetler.

Meclis Başkanı Şentop, karşılıklı resmi ziyaret ve temasların bağlantıların geliştirilmesine ve işbirliğinin güçlendirilmesine katkısına dikkat çekerek, siyasi alandaki temasların ekonomik ve ticari ilişkilere de güç katacağı görüşünü paylaştı. Şentop, Türkiye’nin Riyad’ın 2030 Expo adaylığını güçlendirmesinin tüm bölge için değerli bir adım olduğunu belirtti.

Görüşmede bölgesel konulara da değinen Mustafa Şentop, Türkiye’nin başta Körfez bölgesindeki ülkelerin güvenlik ve istikrarına verdiği değere işaret etti.

Şentop, “Ortak çalışmalarımızla tüm bölgemizde olumlu bir havanın hakim olmasını hedefliyoruz. Bu bağlamda, bölgesel ekonomik bütünleşmeye ve bölge genelinde altyapının geliştirilmesine özel önem veriyoruz. Filistin’den Yemen’e, Libya’dan Suriye’ye uzanan geniş bir coğrafyada yakın iş birliği ve koordinasyon sağlamamız tüm bölgemiz için büyük fayda sağlamaktadır.

TBMM Başkanı Şentop yaptığı konuşmada KKTC’nin uluslararası platformlarda tanınması konusuna değinerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda uluslararası camiayı KKTC’yi tanımaya davet ettiğini hatırlatarak, önemine vurgu yaptı. Yıllardır haksız tecride ve ambargoya maruz kalan Kıbrıslı Türkler ile artan temaslar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop da yaptığı konuşmada Türkiye’nin terörle mücadelesine de dikkat çekerek, özellikle Suriye ve Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye yönelik saldırıların devam ettiğini vurgulayarak, “Tabii ki tüm gücümüzle çalışıyoruz. Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı. Tek kaygımız, bu ülkelerdeki istikrarsızlık nedeniyle Türkiye’ye yönelik terör saldırılarının önüne geçmek, batılı ülkelerin de istikrarsızlığı artırarak bölge ülkelerinin sınırlarını kendi emperyalist çıkarları doğrultusunda değiştirme planlarının önüne geçmektir.”

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Konseyi Lideri Abdullah bin Muhammed Al Şeyh’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen resepsiyona Meclis Başkanı Mustafa Şentop eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu