Haber

IŞİD’in İnfazına İlişkin Görüntülerin Ortaya Çıktığı Antep Davasındaki Mahkeme Kararından: DAİŞ Üyesi Cellat Ahmet Güneş’e İyi Hal İndirimi Verildi…

TAMER ARDA ERŞİN- GÜRKAN DEMİRTAŞ

10 Ekim katliamı davasının firari sanıklarından IŞİD terör örgütü yöneticisi Ahmet Güneş 2015 yılında Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, belgedeki infaz ve eğitim görüntülerine rağmen örgüt üyesi olmaktan aldığı cezaya “iyi halden indirim” verildiği ortaya çıktı. Mahkeme gerekçeli kararında GüneşTüfekle bir kişiye ateş edilmesini “terör örgütü üyeliği” delili olarak gösterirken, bu infazla ilgili ayrı bir soruşturma açılmadı. Güneş Duruşmada idam görüntüsüne karşı; Kendisini, “O sırada bana da ateş etmemi söylediler. O sırada kişi gruptaki kişiler tarafından vurularak öldürüldü. Bana bunu söylemeleri üzerine ben de o tarafa doğru ateş etmek zorunda kaldım. Kişiyi hedef almadan vurulan kişi vuruldu.” Güneş’le birlikte yargılanan DAİŞ’li Ökkeş Durmaz ve Mustafa Delibaşlar hakkında mahkemenin beraat kararının nedeni, “Güneş’le aynı araçta yakalanmak dışında delil yetersizliği” idi. Beraat kararı nedeniyle DAİŞ üyesi Delibaşlar’a ait kar maskesi ve dış hatıralar da kendisine iade edildi.

IŞİD’in 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı’na düzenlediği ve 103 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırısına ilişkin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde halen devam eden duruşma belgesine göre, firari sanık DAİŞ elebaşı Ahmet Güneş, 2014 yılında Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Davaya ilişkin dosyada bilgi belgeleri de yer aldı. Bu dosyada Güneş, IŞİD’in “Gaziantep emiri” Yunus Durmaz, Durmaz’ın kardeşi Ökkeş Durmaz ve DAİŞ’lilerin eğitim videosu ile PKK terör örgütü üyesi olduğunu söyledikleri bir kişinin infaz videosu yer alıyordu.

Bu dosya, Mart 2014’te DAİŞ’li Güneş, Ökkeş Durmaz ve Mustafa Delibaşlar’ın Gaziantep’te polis tarafından yakalanıp gözaltına alınması, eğitim ve infaz videolarının da yer aldığı IŞİD belgelerinin polisin eline geçmesiyle açılmıştı. ANKA, duruşmadaki antrenman ve infaz görüntülerine ilişkin Güneş’in yazılı savunmasına Haberler Ajans uzandı. Duruşmanın görüldüğü Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki savunmasında Güneş, infaz görseline ilişkin şunları söyledi:

“KİŞİNİN YÖNÜNE ATEŞ ETMEK ZORUNDA KALDIM”

“Bunlar köylülerin kendimizi savunmak amacıyla getirip yanımıza bıraktıkları silahlardır. Görüntülerde görüldüğü gibi onlar oradaki kişiye ateş etmek üzereyken ben gruptan uzaklaşıyordum. O esnada ben gruptan uzaklaşıyordum. bana da ateş etmemi söylediler. O sırada kişi gruptaki kişiler tarafından vurularak öldürüldü. Bana bunu söylediklerinde, “Vurulan kişiye doğru, kişiye nişan almadan ateş etmek zorunda kaldım. Gözlüklerimden biri 3,5 diğeri 4 numara. Aslında gözlerimde sorun var, kişinin kâfir olduğuna dair bir şey söylemedim.”

Güneş, mahkemedeki yazılı savunmasına Allah’a şükrederek başlıyor. Güneş, görüntülerde silah taşıma konusunda kendini şöyle savundu:

“Biraz hava göstermek için birkaç hedefli poz alacağız”

“Siz de biliyorsunuz ki, her Türk gencinin kalbinde Osmanlı’dan gelen bir kahramanlık duygusu uyandıran kılıçlar, silahlar vb. O nedenle oyuncak da olsa böyle bir şey bulduğumuzda, Hem hatıralık olsun, hem de arkadaşlarımıza gösteriş olsun diye birkaç poz veriyoruz. “Askere katılan her gencin mutlaka bir pozu ya da silahıyla çekilmiş bir fotoğrafı olmalı. Çektiğim fotoğraflar bu şekilde.”

İSMAİLAĞA CEMAATİNİN KUR’AN KURSUNU ALDI

Güneş, El Kaide ve IŞİD’i sadece medyadan duyduğunu iddia ederek, 2001-2006 yılları arasında ailesinin desteğiyle İstanbul’da Mahmud Efendi Kur’an kursunda okuduğunu belirtti. Güneş’in o dönemde katıldığı bu Kur’an kursunun İsmailağa Cemaati’ne ait olduğu ve şu anda bu topluluğa bağlı Müceddid İlim Derneği bünyesinde faaliyet gösterdiği sosyal medya hesaplarından anlaşılıyor.

Daha sonra Suriye’nin Lazkiye kentindeki “Bedreddin et Haseni” medresesine kaydolduğunu, daha sonra Suriye savaşının bu bölgeye sıçradığını kaydeden Güneş, şöyle devam etti:

“Yavaş yavaş toparlanmaya başlayınca biz medrese öğrencileri olarak herkesi kendi ülkelerine döndürmeye karar verdik. Geri dönüş hazırlıkları yaparken Esad askerlerinin tüm yolları kapattığını ve Türk hükümetinin de bunu yaptığını öğrenmek zorunda kaldım. Hem muhaliflere hem de Suriyeli mültecilere yaptıkları yardımlar nedeniyle Türklere karşı cadı avı başlatılmıştı.” Orada kalmaya devam ettim.”

“KÖYLÜLER EN AZINDAN KENDİMİZİ KORUMAK İÇİN BİZE SİLAH BIRAKTILAR”

Güneş, bu dönemde “can güvenliğinin olmadığını” ve köylülerden yardım aldığını iddia ederek, “Bu arada köylüler bir şeyler ters giderse diye en azından kendimizi koruyalım diye yanımıza silah bıraktılar. Yanlış. Çünkü ortam gerçekten çok karmaşıktı. Daha sonra bölgeye yardım geldi.” “Bu cehennemden sizin organizasyonunuz sayesinde kurtuldum.”

KARARDA “VURUYOR” DİYORDU AMA SADECE BİR KURULUŞ ÜYELİĞİNDEN CEZALANDIRILDI

Güneş, Durmaz ve Delibaşlar’ın yargılandığı Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda Mustafa Delibaşlar ve Ökkeş Durmaz’ı beraat ettirerek Ahmet Güneş’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi ancak indirimin ardından bu cezada indirime gidildi. 6 yıl 3 aya kadar. . ANKA da mahkemenin gerekçeli kararına ulaştı. Mahkeme, PKK’lı olduğunu belirttiği kişinin infaz videosunda Güneş’in öldürdüğü kişiyi vurduğunu tespit etse de bu infazı sadece “örgüte üye olmanın” delili olarak değerlendirdi. Mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi:

“..Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından sanıkların yakalanması sırasında ele geçirilen hard disk ve diğer malzemeler üzerinde yapılan inceleme sonucunda hazırlanan inceleme raporundan anlaşıldığı üzere; Söz konusu materyaller arasında Suriye’de örgüt üyeleri tarafından öldürülen kişilerin yer aldığı sanık Ahmet Güneş’in silahlı eğitim fotoğrafları ve ateşli silahla vurularak öldürülen kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin sanık Ahmet’e ait sahneler yer alıyor. Güneş, örgütün üniformasını giymesine rağmen grupta aktif rol almış, söz konusu kişi öldürülmeden önce bazı konuşmalar yapmış, ardından grup üyelerinden biri kişinin vurulduğunu söylemişti. Sanık Ahmet Güneş’in, elindeki tüfekle söz konusu şahsı birden fazla kez başından tüfekle vurduğu, bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde sanık Ahmet Güneş’in kendi iradesiyle söz konusu silahlı terör örgütüne katıldığı, ve örgütle arasında organik bir bağ oluştu. “Böylece silahlı terör örgütüne üye olma hatasının hukuki unsurlarının oluştuğu kanaatine varılmıştır.”

YÖNETİCİ VİDEOSU YAPAN GÜNEŞ’E “İYİ DAVRANIŞ” İNDİRİMİ

Mahkemenin “Duruşmalardaki iyi halinden dolayı Güneş’in cezasında indirim yaptığı” görüldü. Mahkeme, Durmaz ve Delibaşlar’ın tahliye nedenini şöyle açıkladı: “Ökkeş Durmaz ve Mustafa Delibaşlar hakkında aynı hatadan dolayı kamu davası açılmış olmasına rağmen, belgede isimleri geçen sanıklar aynı suça yakalanmanın dışında Diğer sanık Ahmet Güneş’le birlikte araçta bulunan şahısların örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu ve örgütle herhangi bir bağlantısı bulunmadığı belirtildi. “Onları cezalandırmaya yetecek organik bağlantının kurulduğunu ispatlayacak yeterli, net, inandırıcı ve yeterli delilin bulunmadığı anlaşılmaktadır” dedi.

KAR MASKESİ DE İADE EDİLDİ

Mahkemenin, adli gözaltında tutulan Delibaşlar’a ait IŞİD belgelerini de iade ettiği ortaya çıktı. Mahkeme kararında, iade edilen eşyalar arasında “bir kar maskesi, 80 ve 500 GB’lık 2 adet sabit disk”in de yer aldığı görüldü. Mahkeme, 7 CD’nin, bozuk flash belleğin ve 1 TB hard diskin delil teşkil ettiği gerekçesiyle belgede saklanmasına karar verdi.

MAHKEME MİT’E “IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ Mİ?” diye sordu. DİYE SORDU

Güneş, Durmaz ve Delibaşlar’ın Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, mahkemenin ara kararının ardından MİT’e “IŞİD terör örgütü mü?” Sorduğu ortaya çıktı: MİT, bu mahkeme kararına yanıtında bu 3 DAİŞ’li hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“İlgili yazıya konu talebe ilişkin Müsteşarlığımız kayıtlarında yapılan inceleme sonucunda, söz konusu kişilerin isimlerinin herhangi bir terör örgütü üyesi listesinde yer alıp almadığına ilişkin bir bilgiye rastlanmamıştır. veya ülke dışında.”

MİT’in bu yazısının ekinde Güneş ile ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmazken, Durmaz ve Delibaşlar hakkında sadece yurt dışı kayıtları yer aldı. MİT’in yazısının ekinde şu değerlendirme yer aldı:

“Ökkeş Durmaz’ın 13 Kasım 2009 tarihinde Pakistan’dan ülkemize sınır dışı edildiği, Mustafa Delibaşlar’ın ise 9 Ağustos 2015 tarihinde Azerbaycan’da gözaltına alınarak Bakü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı uyarınca 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Azerbaycan Mahkemesi’nin 19 Nisan 2006 tarihli kararında, “Azerbaycan’da cezasını tamamlayıp Nisan 2009’da Gaziantep’e döndüğüne dair istihbarat bilgilerinin olduğu tespit edilmiştir.”

AHMET GÜNEŞ’İN ANTEP DOSYASI, 10 EKİM KATLİAMI’NIN firari sanığı olduğu gerekçesiyle ANKARA’YA GÖNDERİLDİ.

Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bu 3 DAİŞ’liye ilişkin belge, 10 Ekim katliamı davasına bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 10 Ekim katliamının firari sanığı DAİŞ lideri Ahmet Güneş olduğundan, Ankara’ya gönderilen Antep belgesinde DAİŞ’lilerin infaz ve eğitim videolarının da yer aldığı ortaya çıktı. Anka’nın da söz konusu görüntülere erişimi vardı. Bu belgelerde; Güneş’in DAİŞ saflarında savaştığı anlar ve bir kişiyi infaz ettiği görüntü de yer aldı. Videoda Güneş ayrıca idam edilecek kişiyle Arapça konuşuyor ve idam edileceğini anlatıyor.

“SİZE ÖLÜM GELDİĞİNDE MÜSLÜMAN MI OLDUNUZ? diye sordu. SENİ İDAM ETTİ”

Görüntülerde videoyu çeken kişi, “Ölüm sana geldiğinde Müslüman oldun mu?” diye sordu. Güneş ve çevresindeki diğer DAİŞ’lilerin elinde Kalaşnikof makineli tüfekler var. Güneş, önündeki şahsı idam etmeden önce Kur’an-ı Kerim’den Tevbe Dönemi ayetlerini okudu. Güneş, önündeki şahsın PKK’lı olduğunu belirterek, “Bu mürted, PKK’dan aldığımız esirlerden biri. Bunlar PKK’nın safında savaşan ve onlara her türlü konuda destek olmaya çalışanlardır. bir şekilde, kelimelerle ve dille.” Güneş, önündeki şahsın öldürülmesini “Amel” diye anlatan bir ayet daha okudu.

Videoda Güneş’in, önündeki kişinin hayatını kaybedip yere düşmesi üzerine bir kez çevresindekilere Sübhaneke duasını okumalarını emrettiği görüldü. Önlerindeki kişiyi infaz ettikten sonra videodaki DAİŞ’lilerden ellerindeki tüfeklerle cansız bedenine tek el ateş etmelerini istedi.

SAVAŞÇI SANIKLARIN EĞİTİM VİDEOLARI DA DOSYAYA GİRDİ

Dosyada kaçak DAİŞ’lilere ait başka görüntüler de yer aldı. Boş bir fabrika çevresinde çekilen görüntülerde, IŞİD terör örgütü üyelerinin silahlı eğitim verdiği görülüyor. Bu görüntüde DAİŞ’liler kendi yazdıkları marş ve DAİŞ bayrağıyla yürüyüş yaptı. Videoda firari sanık Ahmet Güneş’in DAİŞ’liler tarafından eğitildiği anlara da yer verildi. Videoyu çeken kişinin “Kimi koruyorsunuz?” diye sorması üzerine Güneş’in yanındaki iki kişi, ellerinde tüfeklerle Güneş’in yakın koruması gibi görünerek onu koruduklarını söyledi.

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort